Máme doma striebro z Francúzska. Ako jediní zo Slovenska za sekt.

Autor: Ingrid Vajcziková | 27.4.2016 o 7:22 | (upravené 27.4.2016 o 10:22) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1313x

Slovenský sekt tretí krát po sebe získal striebornú medailu na prestížnej svetovej súťaží vín. Zaradil sa tak medzi najlepších 1 000 vín sveta. 

Začiatkom marca sa v Paríži už po dvadsiaty druhý krát konala prestížna svetová vinárska súťaž - Vinalies Paris, na ktorej sa opäť potvrdila nielen kvalita slovenských tichých, ale aj šumivých vín. Radosť je o to väčšia, že súťaž patrí k tým najvýznamnejším. To potvrdzuje aj medzinárodný rating 10/10, ktorý v súčasnej dobe dosahujú iba dve súťaže. Je viac než potešiteľné, že Hubert De Luxe ako jediný sekt zo Slovenska  získal  na takejto významnej súťaži medailové ocenenie. Dôkazom toho, že to nie je náhoda je aj strieborná medaila, ktorú získal tretíkrát po sebe. Týmto úspechom vzdal hold nielen svojej vyše 190 ročnej tradícii, ale potvrdil svoju vysokú kvalitu a odbornú kompetentnosť na svetovej úrovni.

Nie je to len o chuti

Na to, aby víno mohlo získať takéto ocenenie, musí zaujať nielen chuťové poháriky, ale čuchové bunky rozhodcov. Ich radu tvoria novinári, odborníci na víno - enológovia a laická verejnosť tvorená someliérmi a fanúšikmi vín. Hodnotenými parametrami je vizuálny vzhľad vína, čo do farby a perlenia, vôňa, a samozrejme chuť. To všetko tvorí celkový obraz a dojem o degustovanom moku. Na základe slepých degustácií sa tak vyberajú tie, ktoré v jednotlivých vlastnostiach majú čosi špeciálne.

Čo rozhodcov presvedčilo?

Hubert de Luxe za svoju špecifickosť vďačí najmä svojej aróme a chuti. Toto aromatické biele šumivé víno sa vyrába metódou asti, čo zabezpečuje jeho typickú sviežosť a perlivosť. Bublinky sú veľmi jemné, avšak intenzívne. To napomáha rozvinutiu sa jeho sviežej kvetinovej vône. Túto vôňu majú na svedomí aromatické odrody Irsay Oliver, Muškát Ottonel a Moravský muškát. Preto má človek po otvorení fľaše tohto sektu pocit, ako keby sa nachádzal priamo vo vinohrade a hladili ho jesenné lúče slnka. Tento čuchový vnem umocňuje jeho sladká chuť spojená so sviežimi kyselinami. Výsledkom je subjektívny pocit šťavnatosti, ktorý človeka nabáda naliať si ešte jeden pohár sektu. Strieborná medaila z Paríža je potvrdením aktuálneho trendu konzumentov šumivých vín vo svete, ktorí čoraz častejšie siahajú po ľahkých, sviežich a voňavých vínach. Týmto sa vyznačuje aj Hubert Deluxe. Ocenenie je zároveň aj dôkazom, že slovenské sekty sú rovnocenným partnerom k francúzskym šampanským. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále prokurátorom. Z väzenia zarobil tisíce eur

Ak prokuratúra nepožiada o predĺženie väzby, v máji by mohol ísť na slobodu.

Rusi nežiadali vrátiť Sputnik pre testovanie v SAV, tvrdí Čaputová

Matovič tvrdil, že vakcínu preverilo nesprávne laboratórium.


Už ste čítali?