Pôžitok bez výčitiek: 3 rady, ako sa neopiť z vína

Autor: Ingrid Vajcziková | 20.12.2017 o 9:07 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  2401x

Staré perzské príslovie hovorí, že víno nepijeme preto, aby sme upadli, ale preto, aby sme sa povzniesli. Mnohí v ňom našli potešenie a stalo sa ich životným štýlom, no jeho vychutnávanie prináša aj nežiadúce vedľajšie účinky.

Po niekoľkých pohárikoch nám dokáže poriadne zamotať hlavu. Mám pre vás zopár tipov, ako tomuto efektu úspešne predísť.

Kombinujte správne

Ak počas večera neplánujete zostať iba pri jednom druhu vína, dbajte na vhodné poradie. Pravidlá sú jednoduché. Pite biele víno pred červeným, mladé pred starším a suché pred polosuchým, polosladkým a sladkým.

Obozretní buďte pri vychutnávaní sektu – že bublinky stúpajú do hlavy skôr, nie je len prázdna fráza. Etanol sa totiž v kombinácii s oxidom uhličitým vstrebáva do krvi rýchlejšie.

Pomôže voda a káva

In vino veritas, in aqua sanitas, teda vo víne je pravda, vo vode zdravie. Jedným zo základných pravidiel pri pití alkoholu je dostatočný prísun tekutín. Aj víno je síce tekutina, ale pokiaľ sa chcete ochrániť pred bolesťami hlavy, mal by platiť jednoduchý pomer – jeden pohár vody na jeden pohár vína. Voda váš organizmus hydratuje a podporí detoxikáciu. Mala by byť čistá, nesladená, ideálne mineralizovaná. Minerály totiž dokážu neutralizovať kyseliny, vznikajúce po konzumácii vína a upokojiť žalúdok.

Okrem vody pomôže aj káva. Predtým, ako začnete s pitím, doprajte si dve šálky. Kofeín stiahne vaše cievy a tým zmierni účinok alkoholu.

Dbajte na životosprávu

Ako veľmi vás víno „omámi“ závisí aj od toho, čo zjete. Nenechávajte žalúdok prázdny. Enzým, ktorý štiepi alkohol v pečeni je totiž v malých množstvách vylučovaný žľazami na žalúdočnej sliznici. Alkohol sa v plnom žalúdku zdržiava dlhšie a začne sa odbúravať ešte skôr, než sa dostane do pečene.

Mieru pôsobenia alkoholu ovplyvňuje aj spánok či aktuálne psychické rozpoloženie. Pokiaľ zapíjate únavu, smútok či zlú náladu, víno na vás bude mať väčší a horší vplyv.

Nezabúdajte ani na fyziológiu. Rovnaké množstvo alkoholu účinkuje na mužov inak ako na ženy. Vnútorná stavba nášho tela je odlišná,  líši sa teda aj naša tolerancia. Ideálna denná dávka vína pre dámy by mala byť do 2,5 dcl, páni si môžu dopriať aj dvakrát toľko. Aj preto má fľaša vína spolu práve 7,5 dcl.

Je dokázané, že odporúčaná konzumácia vína denne prospieva zdraviu. Znižuje riziko vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, ischemickej choroby srdca či cukrovky. Nadmerné pitie naopak ohrozuje náš centrálny nervový systém.  Aj keď už viete, ako si fľašku vychutnať bez toho, aby ste sa príliš opili, víno je ušľachtilý nápoj a zaslúži si našu úctu. Do jeho výroby bolo vloženého veľa úsilia, preto ho radšej pime pre zdravie a potešenie zo zážitku ako pre radosť z opojenia.

Prajem vám šťastný nový rok 2018, priatelia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Analytička: Dezinformácie dávajú ľuďom pocit výnimočnosti (rozhovor)

Dezinformačné weby si cielene vychovávajú čitateľov, tvrdí Timea Miková.

Ruskí agenti sú aj na Slovensku. Politici o tom prestávajú mlčať

Aspoň tretina ruských diplomatov sú vždy agenti spravodajských služieb.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako ďalej, pán premiér?

Máme plán na situáciu, ktorá príde?


Už ste čítali?