Zvyky pri pití sektu, alebo čo je in alebo out vo svete bubliniek

Autor: Ingrid Vajcziková | 10.7.2018 o 16:29 | Karma článku: 3,15 | Prečítané:  1510x

Aj keď v dnešnom svete bubliniek je veľa vecí trendových a v minulosti by nás za to vykázali zo slušnej spoločnosti. Ako napríklad pitie sektu s ľadom....

Tak ako stolovanie, aj pitie sektu má svoje pravidlá a etiketu. Niektoré pravidlá tejto etikety môžu pôsobiť teatrálne alebo snobsky, no vychádzajú z funkčného základu, a tým je vychutnať si sekt čo možno najlepšie.

Kde inde by sme hľadali základ týchto pravidiel, ak nie v krajine galského kohúta, s legendárnym regiónom Champagne? Francúzski milovníci šampanského, alebo iných šumivých aj tichých vín, by občas neveriacky pozerali na to, ako dokážeme na Slovensku piť sekt.

Poďme sa preto spoločne pozrieť na niekoľko tipov, ako pri pití sektu dodržať správnu etiketu, a zároveň si naplno vychutnať jeho sladkastú kvetinovú chuť.

Pitie sektu začína už pred otvorením fľaše

Správne podávaný sekt má byť vychladený. Ak otvárate fľašu nevychladeného šumivého vína, hrozí, že vám vypení. Teplota sektu by však tiež nemala byť príliš nízka, aby nezanikala jeho chuť, ideálne okolo 6-8 ° C. Na druhej strane je vždy lepšie mať sekt podchladený ako teplý.

Jahody alebo ovocie patria do misky

Plávajúca jahoda pripomínajúca bójku v mori do pohára sektu nepatrí. Jahody a sekt sú vynikajúcou dvojkou, ktorá sa navzájom dopĺňa, no pre správne rozvinutie oboch chutí ich podávajte oddelene. Nezabúdajte, že v tejto dvojhre je podstatnejšia chuť sektu, nie jahôd.

Decentné popíjanie má svoj význam

Ako sa hovorí, bublinky dokážu udrieť do hlavy. Nie je to výmysel, pretože etanol sa v kombinácii s oxidom uhličitým vstrebáva do krvi rýchlejšie. Pite preto pomaly. Spomaľte, vychutnávajte. O tom je predsa pitie sektu.

Neobmedzujte sa len prípitkom

Nielen tiché, ale aj šumivé vína sú vhodné na takzvaný wine pairing, teda párovanie s jedlom. To, že je slovenským zvykom podávať sekt ako prípitok neznamená, že ho nemôžete piť počas celej večere. Ak ste to doteraz nevyskúšali, budete prekvapení, ako skvelo pasuje acidita sektu najmä k hlavným jedlám s bohatou maslovou chuťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?